فن کویل

فن کویل Fan coil به عنوان سیستم سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار گرفته می شود. امروزه توسط شرکت بی تی ان، می توانید خدمات سیستم های تهویه مطبوع را دریافت نمائید. کاربرد فنکویل را می توانید در ساختمان های صنعتی، مسکونی و تجاری مشاهده نمائید. فن کویل از قطعات متعددی تشکیل شده است که قصد داریم در ادامۀ متن بیشتر بدان بپردازیم. علت افزایش کاربرد و فروش فن کویل، بهینه سازی در مصرف انرژی است، ضمن آنکه دارای طول عمر بالایی هستند.

از اجزای اصلی فن کویل می توان به موتور، فن، کویل های گرم و سرد و دریچه اشاره نمود. طراحی فنکویل به نحوی است که به کانال متصل نمی شود و تنها با کلید ON/OFF یا ترموستات کار می کند. فنکویل بر مبنای محل نصب در طرح های متفاوتی منجمله دیواری، زمینی، کاستی، کانالی و سقفی توکار ساخته می شوند. سیستم فن کویل به عنوان متعارف ترین سیستم تمام آبی محسوب می گردد که از راندمان بالایی برخوردار است. فن کویل از جمله دستگاه هایی است که متشکل از چندین فیلتر، فن و کویل های سرد و گرم می باشد. هوای ورودی به فن کویل از روی فیلتر، فن و کویل عبور می کند و در نهایت  وارد اتاق می شود.  

انواع فنکویل

فن کویل از جمله سیستم گرمایشی و سرمایشی است که دارای قطعاتی همچون فن، فیلتر هوا، شیر فلکه، شیر هواگیری و کویل های سرمایشی و گرمایشی می باشد. جهت کنترل درجه حرارت در طراحی فن کویل، از ترموستات استفاده می گردد. این در حالی است که جهت تنظیم مقدار رطوبت موجود در سیستم فن کویل، از قطعۀ هیومیدستات بهره گرفته می شود. توسط فن، مقدار هوا تنظیم می گردد که البته به روش های متفاوت دیگری برای این کار وجود دارد. رایج ترین انواع فن کویل عبارتند از :

 • فن کویل زمینی : ظرفیت تعریف شده برای این نوع فنکویل بین 200 الی 1000 فوت مکعب بر دقیقه می باشد. توسط این دستگاه، هوا به سمت رو به رو یا عمودی منتشر می شود.
 • فن کویل سقفی : ظرفیت این نوع فن کویل نیز عبارتند از 200 الی هزار فوت مکعبر بر دقیقه می باشد. طراحی فنکویل سقفی به صورت کابینت دار و بدون کابینت می باشد.
 • فن کویل کانالی : میزان ظرفیت فن کویل بین 600 الی 2000 فوت مکعب بر دقیقه می باشد که در سه رده بندی اصلی ساخته می شوند که عبارتند از :
 • فن کویل کانالی سقفی از نوع توکار : این نوع فن کویل از دید پنهان می شود و بدون صدا می باشد. بیشترین کاربرد این دسته از فن کویل را می توانید در سیستم های تهویه مطبوع هتل ها، دفاتر تجاری و اداری مشاهده نمائید.
 • فن کویل کانالی سقفی از نوع روکار : این نوع فن کویل دارای کانال نیست و عمدۀ کاربرد آن را می توان برای به چرخش درآوردن هوای داخل محیط مشاهده نمود.
 • فنکویل کانالی سقفی از نوع روکار ایستاده : این نوع فن کویل به دلیل طراحی به شکل ایستاده، با این عنوان شناخته می شود و بدین ترتیب امکان کاربرد آن در محیطی فراهم می باشد.

مزایای فن کویل

همانطور که از عنوان فن کویل مشخص است، این سیستم متشکل از قطعات اصلی فن و کویل می باشد. متناسب با محل نصب فن کویل، امکان نصب این دستگاه به صورت توکار و یا روکار وجود دارد. از نکات مهمی که هنگام راه اندازی سیستم فن کویل بایستی در نظر گرفته شود، می توان به کنترل داشتن برای تنظیم درجه حرارت در هر بخش یا فضا به صورت مجزا اشاره نمود. با خرید فن کویل می توان از انتقال و جا به جایی آلودگی ها میان اتاق ها جلوگیری کرد.

امروزه بیشترین کاربرد فنکویل را می توان در ساختمان هتل ها، متل ها، مجتمع های آپارتمانی و اداری مشاهده نمود. کاربرد فن کویل در محیط های درمانی همچون بیمارستان ها صرفۀ اقتصادی ندارد چون امکان تمیز کردن و نگهداری این سیستم ها در چنین مکان هایی کار راحتی نیست.

تقسیم بندی فن کویل از نظر نوع ساختار در دو دسته بندی اصلی صورت می پذیرد که عبارتند از :

 • فن کویل دو لوله : این نوع فن کویل دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت می باشد.
 • فن کویل چهار لوله : طراحی این نوع فنکویل به نحوی است که دارای دو لوله رفت و دو لوله برگشت آب می باشد.

از مزایای فنکویل چهار لوله می توان به امکان ورود همزمان آب گرم و سرد اشاره نمود. این قابلیت باعث گردیده تا بتوان برای محیط فضای سرد و گرم را مهیا نمود. این در حالی است که فن کویل دو لوله این قابلیت را دارا نمی باشد و تنها دارای یک عمل گرمایشی و یا سرمایشی است.

خرید فن کویل

خرید فن کویل بر اساس مساحت، قیمت و مشخصات فنی دستگاه صورت می پذیرد. بدین ترتیب متناسب با محیط های مختلف می توانید مناسب ترین فنکویل را خریداری نمائید. با انتخاب فن کویل مناسب می توان از هزینه های مصرفی کاست و به نحوی بهترین سیستم گرمایشی و سرمایشی را متناسب با محیط پیاده سازی نمود. علت استقبال از کاربرد فنکویل عبارتند از :

 • اشغال حداقل فضا
 • نصب و راه اندازی آسان
 • جلوگیری از کانال کشی های اضافی
 • عدم انتشار آلودگی میان اتاق ها
 • بهره مندی از گرمای خورشید برای تأمین آب گرم سیستم گرمایشی فن کویل
 • تسهیل در مهارت حوادث آتش سوزی به دلیل عدم به کارگیری کانال رفت و برگشت

در عین حال از معایب فنکویل می توان به قدرت فیلتراسیون ضعیف، کنترل میزان هوای تازه در تمام قسمت های داخلی ساختمان، نیاز داشتن به تشک و لوله برای تخلیۀ آب و نگهداری و تعمیرات دستگاه در یک اتاق مجزا اشاره نمود. بدین ترتیب متناسب با محیط های مختلف می توانید بهترین فن کویل را خریداری نمائید.

موتور فن کویل تجهیز به یک فن است که قابلیت مکش هوا به داخل دستگاه را دارد و سپس با قرار دادن بر روی یک کویل گرم کننده و خنک کننده بلعیده می شود. فن کویل موتوری با انعطاف پذیری بالا می باشد که امکان تقسیم بندی و تنظیم مجدد هوا را فراهم می آورد. لازم به ذکر است که فنکویل دارای یک مبدل حرارتی برای سرمایش و گرمایش می باشد.

قیمت فن کویل

قیمت فن کویل بر اساس عملکرد و میزان ظرفیت آن تعیین می گردد. در نتیجه متناسب با محیط های مختلف می توانید بهترین فن کویل را به عنوان سیستم گرمایشی و یا سرمایشی خریداری نمائید. در صورت تمایل به خرید فن کویل می توانید با کارشناسان فروش و مهندسین مجرب شرکت بی تی ان تماس گرفته و مشورت نمائید. فاکتورهای متعددی در انتخاب و راه اندازی سیستم تهویه مطبوع با فنکویل وجود دارد که شما پس از بررسی تمام جوانب کار می توانید انتخاب و خرید خود را انجام دهید.

قیمت فن کویل که دارای وظیفه گرمایش و سرمایش به صورت مشترک دارند، فن کویل دو لوله ای اشاره نمود. این در حالی است که قیمت فن کویل بر مبنای عوامل متعددی تعیین می گردد که می توان به نوع ساختار آن اشاره نمود. متناسب با موقعیت های مختلف می توانید فنکویل گرمایشی و یا سرمایشی خریداری نمائید. در صورت کسب اطلاعات جامع در خصوص مشخصات فنی فن کویل می توانید با کارشناسان شرکت بی تی ان تماس گرفته و مشورت نمائید. این مجموعۀ معتبر با در اختیار داشتن سابقۀ درخشان در حوزۀ راه اندازی سیستم های تهویۀ مطبوع، همواره آمادۀ ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می باشند.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :