پکیج

پکیج یکی از کاربردی ترین وسایلی است که در تجهیزات سیستم های گرمایشی ساختمان مورد استفاده قرار گرفته می شود. شرکت بی تی ان از جمله مجموعه های سرآمد در حوزۀ طراحی، تأمین و تولید سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان ها فعالیت می کنند. از طریق این مجموعۀ معتبر می توانید درخواست خرید پکیج و راه اندازی سایر سیستم های گرمایشی و سرمایشی را داشته باشید. در گذشته به منظور فراهم نمودن گرمایش مناسب برای منازل از شوفاژ و یا رادیاتور استفاده می نمودند که نیاز به راه اندازی موتور خانه داشت. اجرای این نوع محیط ها نیاز به صرف هزینه های زیادی دارد، ضمن آنکه بایستی فضای مناسبی را برای راه اندازی موتور خانه در نظر گرفت.

لیکن امروزه شاهد خرید و نصب پکیج، به عنوان یک سیستم گرمایشی همچون آبگرمکن در ساختمان هستیم. سیستم پکیج نسبت به تجهیزات گرمایشی قدیمی بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است چون باعث حذف موتورخانه در محیط ساختمان می شود. مهمترین مزیتی که خرید پکیج دارد، این است که برای اکثر سیستم های گرمایشی همچون شوفاژ فنکوئل، رادیاتورهای قرنیزی و سیستم های گرما از کف به کار برده می شود.

سوخت پکیج

لازم به ذکر است که پکیج نیز برای روشن شدن نیاز به سوخت دارد. عمدتاً برای راه اندازی و تأمین سوخت پکیج از گاز و برق بهره گرفته می شود. مهمترین ویژگی و مزیت سیستم های پکیج، کم مصرف بودن آنها نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر همانند بخاری، کولرهای گازی، داکت اسپلیت ها و .... می باشد. مقصود از کم مصرف بودن پکیج، این است که آب گرم مورد نیاز برای منزل و همچنین سیستم های گرمایشی مثل رادیاتور و شوفاژ را تأمین می کند. ضمن آنکه می توان گفت: پکیج صرفۀ اقتصادی برای عموم افراد دارد.

امروزه اکثر مهندسین در حوزۀ راه اندازی سیستم های گرمایشی، خرید و نصب پکیج را بهترین گزینه برای کلیۀ ساختمان ها به شمار می آورند. در ادامۀ مطلب تلاش می کنیم تا شما را با انواع پکیج و مقایسۀ آنها نسبت به یکدیگر آشنا سازیم تا بدین ترتیب متناسب با موقعیت بتوانید بهترین پکیج را خریداری نمائید.

انواع پکیج

تولید پکیج نیز در مدل های متفاوت صورت می پذیرد چون از نظر نوع سوخت، نحوۀ راه اندازی و میزان توان و بازدهی نسبت به یکدیگر متمایز هستند. عملکرد پکیج به نحوی است هنگام باز کردن آب گرم شیرآلات، آب از داخل سنسورهای تعبیه شده که وظیفۀ گرم کردن آب را دارند، عبور می کند. در نهایت قسمت خروجی، آب گرم در مسیر لوله کشی خانگی جریان پیدا می کند. دسته بندی اصلی پکیج از نظر محل نصب عبارتند از :

 • پکیج زمینی : این نوع پکیج دارای یک مخزن است که به صورت دائم قادر به تولید آب گرم می باشد و به سهولت می توان آن را بر روی زمین قرار داد. به محض خالی شدن آب گرم داخل مخزن، مجدداً پر از آب گرم می شود.
 • پکیج دیواری : این نوع پکیج، قابلیت نصب بر روی دیوار را دارد و لازم به ذکر است که فضای کمتری را به خود اشغال می کند. شکل ظاهری پکیج دیواری همچون آبگرمکن دیواری است که با باز نمودن شیر آب گرم، سنسورهای موجود در پکیج شروع به گرم نمودن آب عبوری از لوله می نماید.

به طور کلی از خروجی آب گرم پکیج برای سرویس های بهداشتی، ظرفشویی، لباسشویی و هر سیستم دیگری که نیاز به آب گرم دارد، می توان استفاده نمود. با نصب پکیج به سیستم رادیاتور، به سهولت می توان گرمای محیط را تأمین نمود و با نصب دودکش مناسب می توان دود خروجی پکیج را از داخل ساختمان به بیرون منتقل نمود.

نحوۀ نصب پکیج

جهت نصب پکیج، می بایست در ابتدای کار، محل مناسب برای نصب تعیین گردد. عمدتاً محل نصب پکیج بالای تجهیزاتی همچون اجاق گاز، سماور، فر و ... از سوی مهندسین توصیه نمی شود. در گام بعدی، بایستی نقشۀ مناسبی برای لوله کشی در نظر گرفته شود. در گام سوم، سینی پکیج بر روی دیوار قرار گرفته می شود. سپس نوبت به قرار دادن پکیج دیواری در محل مورد نظر می باشد. ابتدا توسط تکنسین مربوطه پس از نصب پکیج، آن را روشن نموده تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل نمایند.

مزایای پکیج

با توجه به مطالب مذکور، قیمت پکیج بر اساس نوع آن تعیین می گردد. متناسب با محیط های مختلف، به سهولت می توان پکیج راه اندازی نمود. از مزایای سیستم گرمایشی پکیج می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • تنظیم دلخواه دمای پکیج
 • سهولت در نصب و راه اندازی
 • کاهش مصرف انرژی و سوخت
 • دسترسی آسان برای تعمیرات در منزل
 • اشغال حداقل فضا در داخل ساختمان
 • عدم تولید آلودگی صوتی هنگام کار کردن
 • داشتن ایمنی بالا چون دارای سنسورهای هشدار دود و ...
 • استقلال در نصب جداگانه پکیج برای هر واحد ساختمانی

در همین راستا اکثر افراد خواستار خرید پکیج در ساختمان های قدیمی و جدید می باشند. لازم به ذکر است که قابلیت های پکیج برای ساختمان هایی با متراژهای بالای 300 متر پاسخگو نیست.

خرید پکیج

علت استقبال از خرید پکیج، به دلیل قابلیت هایی است که این سیستم دارد. شرکت بی تی ان با در اختیار داشتن مهندسین متخصص، به سهولت قادر به پیاده سازی سیستم گرمایشی با پکیج می باشند. بدین ترتیب متناسب با فضایی که در اختیار دارید، با ظرفیت های متفاوت، امکان نصب پکیج در داخل ساختمان فراهم می باشد.

هنگام خرید پکیج، بایستی توجه ویژه نسبت به مشخصات فنی دستگاه داشته باشید چون پکیج های زمینی و دیواری بر اساس نوع سوخت در دسته بندی متفاوت راه اندای می شوند که عبارتند از :

 • پکیج برقی : در طراحی پکیج های دیواری و زمینی مورد استفاده قرار گرفته می شود و از مزیت های آن می توان به بی صدا بودن آنها اشاره نمود.
 • پکیج گازی : در طراحی پکیج های دیواری و زمینی نیز رویت می شود و همچون سایر پکیج ها، بی صدا می باشد.
 • پکیج دوگانه سوز : در طراحی پکیج های زمینی می توان مشاهده نمود. لازم به ذکر است که امکان نصب این نوع پکیج در داخل منزل وجود ندارد و عمدتاً در فضاهای باز همچون انباری، موتورخانه و ... مورد استفاده قرار گرفته می شوند.
 • پکیج گازوئیلی : این نوع پکیج نیز همچون پکیج دوگانه سوز در محیط های باز مورد استفاده قرار گرفته می شود و تنها در طراحی پکیج های زمینی می توان مشاهده نمود.

قیمت پکیج

قیمت پکیج بر اساس مدل، نوع سوخت و میزان ظرفیت تعیین می گردد. بدین ترتیب متناسب با ساختمان های مختلف، به سهولت می توان بهترین پکیج را نصب نمود. همانطور که از ابتدا بدان اشاره نمودیم، کاربرد اصلی پکیج، تولید آب گرم مصرفی و همچنین مورد نیاز سیستم های گرمایشی همچون رادیاتور و شوفاژ می باشد. دیگر نیاز به راه اندازی موتور خانه و اشغال نمودن فضای مجزا نیست.

به طور خلاصه می توان گفت : خرید پکیج صرفۀ اقتصادی برای مالک ساختمان دارد که البته حفظ و نگهداری از آن برای افراد حائز اهمیت است. عمدتاً با خرید پکیج، با یک تیر دو هدف را می زنید، ضمن آنکه فضای اندکی از داخل ساختمان را به خود اختصاص می دهد. در حال حاضر جهت خرید و راه اندازی انواع پکیج می توانید از تجربیات و تخصص شرکت بی تی ان بهره مند گردید که دارای سابقۀ درخشان در این حوزه می باشد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :